Sotsiaalsete oskuste toetamine

Mõnda aega tagasi sain palve, et jagaksin tegevusi ka selle kohta, kuidas kasutada metafoorkaarte sotsiaalsete oskuste toetamiseks. Nüüd on aeg sellele palvele vastata ning veidi sel teemal mõtiskleda. 

Mida peame silmas sotsiaalsete oskuste all? Sotsiaalsed oskused, mida soovime lastes arendada, on need, mille hulka kuulub end ümbritsevate inimestega suhtlemise oskus, mis samas peab kinni ühiskonna tavadest ja eetilistest tõekspidamistest. Sotsiaalseid oskusi arendab ja õpib laps kodus, lasteaias, koolis jm, kus ta teiste inimestega kokku puutub. Kuidas toetada laste sotsiaalsete oskuste arengut metafoorkaartide abil?

Tegelikult annavad metafoorkaardid selleks imelise võimaluse läbi ükskõik missuguse tegevuse, mis nende abil ette võtta. Kui võtame aluseks metafoorkaartidega töötamise baaspõhimõtted (vt Kaardimaailm.ee lehel juhiste rubriigist), kasutame kaarte direktiivselt ja teeme tegevusi nendega teatud juhiste järgi, arendab see enda järjekorra ootamise oskust, toetab keskendumist, tähelepanu ning kuulamisoskust. Metafoorkaarte saab kasutada üksikisikuga või grupis töötades. Läbi metafoorkaartide saab uurida ja tegeleda emotsioonidega, rääkida ja arutleda sotsiaalsete normide teemal, uurida ja luua suhteid, avastada iseennast ja grupis töötades saada ka aimu sellest, et inimesed meie ümber on erinevad, kuid samas ka paljuski sarnased.  

Alustagem näiteks sellest lihtsalt tegevusest, kasutades  RESILIO kaarte. Resilio kaardipakis on kaks pakki kaarte, ühel on kujutatud loomi ja teiselt leiab pildid igapäevaelus ette tulevate olukordadega, s.h. stressi tekitavate olukordadega. See on kaardipakk, mida saab kasutada nii laste, noorte kui täiskasvanutega. Seda tegevust võib teha paaris, kuid eriti hästi sobib see ka grupis kasutamiseks.

Aseta inimeste keskele suletult igapäevaelust pärit piltidega kaardipakk. Lase igal osalejal tõmmata kordamööda kaardipakist üks kaart ning kirjeldada, mis selle kaardi peal toimub. Kas talle meeldib see kaart? Soovi korral võib ta seda ka põhjendada. Kas ta näeb sellel kaardil midagi positiivset? Kui jah, siis mida? Kas ta on ka ise olnud selles olukorras?

Kas pole mitte lihtne viis, kuidas arendada teiste kuulamise, oma järjekorra ootamise, endast erineva nägemuse aktsepteerimist?

Mõnusat katsetamist!

NB! Seda tegevust võid teha ka teiste OH-kirjastuse kaartidega. 

Resilio kaardipaki leiad e-poest siit: https://www.kaardimaailm.ee/et/pood/tooted/metafoorkaardid-resilio 
Eelmine
Blobide mitmekesine perekond
Järgmine
Midagi sisemisele lapsele...

Vastused puuduvad

Email again: